Jeste li znali da posude s poklopcem štede energiju jer ubrzavaju kuhanje do 30%? Za to je krivo nakupljanje topline ispod poklopca. No istina je i da kuhanje pod poklopcem nije prikladno za pripremu svih jela. Stoga imamo nekoliko važnih informacija za vas kako o samim posudama s poklopcem tako i o kuhanju u njima.
- Stakleni poklopci omogućuju vam praćenje cijelog procesa kuhanja bez podizanja. Osim toga, izdržljivi su, pogodni za korištenje u pećnici i mogu se prati u perilici posuđa.
- Staklo je samo po sebi krhko i stoga sklono lomu. Stakleni poklopci obično su teži.
- Poklopci od nehrđajućeg čelika vrlo su otporni na ogrebotine, koroziju i visoke temperature. Mogu se prati u perilici posuđa, u pećnici i obično su lakši od staklenih.
- Neprozirni su, pa ako želite provjeriti hranu, morate podići poklopac, što može ometati proces kuhanja.
- Silikonski poklopci su lagani i fleksibilni, što ih čini jednostavnim za spremanje. Također su otporne na visoke temperature i prikladne za korištenje u pećnici, uključujući mikrovalnu.
- Poput nehrđajućeg čelika i silikona, neproziran je. Prilikom pranja u perilici posuđa, silikonski poklopci mogu apsorbirati mirise pranja.
Tave s poklopcima: vrste i upotreba
Tave od lijevanog željeza s poklopcima
Izvrsni su za dugotrajnu upotrebu i ravnomjernu raspodjelu topline. Pogodan je i za pečenje u pećnici. Ali oni su teški i zahtijevaju posebnu njegu.
Posude od nehrđajućeg čelika s poklopcima
Otporni su na ogrebotine i prikladni za širok raspon namjena u kuhanju. Ali može im trebati više masnoće da se hrana ne zalijepi za njih.
Neprianjajuće tave s poklopcima
Stoga na njima možete kuhati gotovo bez masnoće i, štoviše, lako se čiste. Međutim, skloni su ogrebotinama i njihova se površina može oštetiti na visokim temperaturama.
Čelične posude s poklopcima
Izdržljive su, svestrane i njihova je površina prirodno neljepljiva kada se njima pravilno rukuje. Obično su teški, mogu se lako pregrijati i zahtijevaju posebnu njegu.